Blog
Izplačilo regresa 2020
STATUSNO PREOBLIKOVANJE - IZ S.P. V D.O.O.
STATUSNE SPREMEMBE - PRIPOJITEV IN ODDELITEV DRUŽBE
KDO SO NAPOTENI OZIROMA DETAŠIRANI DELAVCI?
DILEMA: SLUŽBENI AVTOMOBIL ALI OBRAČUN KILOMETRINE? KAJ SE MI BOLJ SPLAČA?
MOŽNOST: OBRAČUNAVANJE KILOMETRINE IN POTNI NALOGI
Kilometrina kot fikni pavšal je nadomestilo vseh stroškov, ki podjetniku nastanejo pri uporabi zasebnega avtomobila v službene namene (to so stroški goriva, zavarovanje, amortizacija, servis,..). Po uredbi o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja višina kilometrine, ki je davčno priznana, znaša 0,37 evra na vsak prevoženi kilometer.
Da bi bila kilometrina davčno priznana, mora biti ustrezno dokumentirana in dokazljiva (izpolnjeni mora biti potni nalog, priložene morajo biti ustrezne priloge: računi, parkirni listki, zapisniki iz sestanka,..).
MOŽNOST: SLUŽBENO VOZILO
Podjetnik se lahko odloči za nakup ali najem službenega vozila, potem se ne vodijo potni nalogi. V tem primeru so mu priznani vsi stroški v zvezi z avtomobilom (amortizacija ali najemnina, stroški goriva, vzdrževanja, zavarovanja,..). Ti stroški morajo biti nujni za opravljanje dejavnosti in dokazljivi z verodostojnimi listinami. Podjetnik mora tudi v tem primeru voditi evidence službenih poti, kajti če teh listin ob obisku davčnega inšpektorja ni, lahko ta zavrne vse obračunane stroške.
Podjetnik službenega vozila ne bo uporabljal le za službene poti, ampak tudi za privatne namene. Tudi zaradi tega je pomembno, da se vodijo evidence prevoženih kilometrov. Zaposleni in delodajalci v gospodarskih družbah morajo obračunavati bonitete od uporabe službenega vozila v zasebne namene, samostojnim privatnikom pa tega ni treba. Zato mora slednji poleg evidence službenih poti imeti podatek vseh opravljenih kilometrov v koledarskem letu, ki ga najlažje pridobi s popisom števca kilometrov ob začetku in koncu koledarskega leta. Iz evidence kilometrov, opravljenih v službene namene, in evidence vseh opravljenih kilometrov se izračuna odstotek opravljenih kilometrov za službene poti in v tem odstotku so potem tudi davčno priznani vsi stroški v povezavi z vozilom.
Boniteta se šteje za dohodek iz delovnega razmerja in se všteva v osnovo za dohodnino od dohodka iz delovnega razmerja, ki se zmanjša za obvezne prispevke za socialno varnost.
KATERO MOŽNOST IZBRATI?
V obeh primerih, bo moral podjetnik izpolnjevati in voditi ustrezne evidence. Zato je edino merilo za odločitev višina davčno priznanih stroškov. Načeloma naj bi bilo davčno ugodnejše za podjetnika, da se odloči za službeno vozilo, v kolikor bo to v višjem cenovnem razredu (zaradi amortizacije) in bo z njim opravljal manjše število kilometrov.
Za dodatna vprašanja iz tega področja smo vam na voljo preko e-maila: renata@sunokto.si ali pa preko telefosnke številke: 059-178-087.